Nawodnienie – fundament zdrowego organizmu

Nawodnienie – fundament zdrowego organizmu

Nawodnienie

Spożywanie płynów ma w naszym organizmie takie samo, jeśli nie ważniejsze, znaczenie jak dostarczanie posiłków. Szczególnie w upalne dni lub w trakcie aktywności. Temat nawodnienia organizmu zyskuje coraz większą popularność ze względu na to, że coraz częściej zapominamy o piciu odpowiednich ilości, częściej sięgamy po coś do picia dopiero w momencie, w którym jesteśmy bardzo spragnieni. W tym artykule dowiesz się o powodach, dla których odpowiednie nawodnienie jest kluczowe w utrzymaniu naszego organizmu w dobrej kondycji, ile wody powinniśmy pić, zagrożeniach jakie niesie ze sobą niewystarczające nawodnienie. Poznasz także kilka tricków, dzięki którym zbudowanie nawyku picia nie będzie stanowiło żadnego problemu

Zapraszam do lektury!

Ile powinniśmy pić?

Zapotrzebowanie na wodę może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej, warunki klimatyczne i stan zdrowia. Ogólnie jednak, istnieje kilka wytycznych dotyczących ilości wody, którą człowiek powinien pić dziennie.

Zalecane spożycie wody dla dorosłych osób zdrowych wynosi około 2-3 litrów dziennie. Jest to ogólna wytyczna, która obejmuje zarówno spożycie wody pitnej, jak i wody zawartej w pożywieniu.

Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i ,w celu zapewnienia odpowiedniego nawodnienia, pić wodę regularnie. Wskazówką może być również kolor moczu – jasnożółty kolor wskazuje na odpowiednie nawodnienie, podczas gdy ciemnożółty kolor może sugerować niedobór płynów.

Picie podczas aktywności

Picie wody, szczególnie podczas intensywnej aktywności jest niezmiernie ważne

Co nawadnia najlepiej?

Najlepszym sposobem nawadniania organizmu jest picie wody. Woda jest naturalnym i podstawowym źródłem, które nie zawiera dodatkowych kalorii, cukrów ani szkodliwych substancji. Jest ona również niezbędna do wielu procesów życiowych w organizmie.

Oprócz samej wody, istnieje wiele innych napojów i pokarmów, które mogą przyczynić się do nawodnienia organizmu. Oto kilka przykładów:

 • Herbata: Zarówno herbata zielona, jak i czarna mogą przyczynić się do polepszenia nawodnienia organizmu. Ważne jest, aby unikać dodawania dużej ilości cukru.
 • Napoje izotoniczne: Napoje izotoniczne mogą być przydatne podczas intensywnego wysiłku fizycznego, ponieważ pomagają uzupełnić elektrolity utracone przez pot i dostarczyć energię.
 • Woda kokosowa: Woda kokosowa jest naturalnym źródłem elektrolitów, takich jak potas, i może być skutecznym sposobem nawadniania organizmu.
 • Mleko krowie: Mleko jest źródłem laktozy, białka i tłuszczów, które powodują dłuższe utrzymywanie się płynów w naszym organizmie, dzięki czemu jesteśmy nawodnieni przez dłuższy czas.
 • Soki z owoców i warzyw: Soki oprócz wody zawierają w sobie ogromne ilości witamin i składników mineralnych, które prócz nawodnienia poprawią ogólną kondycję naszego organizmu
Picie herbaty

Herbata jest świetną (i smaczną) alternatywą dla picia wody

A co z jedzeniem?

Możemy nawadniać nasz organizm także poprzez niektóre produkty do jedzenia, do najefektywniejszych z nich należą

 • Owoce i warzywa: arbuz, ogórek, pomidor, sałata, ananasy
 • Płynny nabiał: jogurty, kefiry, maślanki
 • Zupy: rosół warzywny, krem z dyni
 • Ryby i mięso: kurczak, łosoś
Owoce

Owoce to skarbnica nie tylko wody ale również witamin i składników mineralnych

Korzyści wynikające z nawodnienia organizmu

Nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Oto kilka korzyści, które możemy zyskać dzięki regularnemu piciu wody:

 1. Utrzymanie równowagi płynów: Odpowiednie nawodnienie pomaga utrzymać równowagę płynów w organizmie. Woda pełni kluczową rolę w procesach takich jak trawienie, absorpcja składników odżywczych, transport substancji w organizmie i regulacja temperatury ciała.
 2. Poprawa funkcji fizycznych: Właściwe ilości wody poprawiają wydajność fizyczną i zdolność do wykonywania codziennych czynności. Dobrze nawodniony organizm może być bardziej energiczny i mniej podatny na zmęczenie.
 3. Regulacja temperatury ciała: Woda pomaga regulować temperaturę ciała poprzez pocenie się i odprowadzanie ciepła. Nawodnienie zapobiega przegrzewaniu się organizmu i wspomaga utrzymanie optymalnej temperatury.
 4. Wspomaganie układu trawiennego: Nawodnienie odgrywa istotną rolę w procesach trawienia, pomagając w rozkładzie i absorpcji składników odżywczych. Woda ułatwia również przesuwanie pokarmu przez przewód pokarmowy i zapobiega zaparciom.
 5. Wspieranie zdrowia skóry: Dobrze nawodniona skóra wygląda zdrowo i promiennie. Woda pomaga utrzymać nawilżenie skóry, zapobiega nadmiernemu przesuszeniu, wspomaga elastyczność skóry i redukuje ryzyko wystąpienia suchych plam i zmarszczek.
 6. Eliminacja toksyn: Nawodnienie wspomaga funkcjonowanie nerek i ułatwia usuwanie toksyn i zanieczyszczeń z organizmu. Dobre nawodnienie pomaga również w utrzymaniu odpowiedniego funkcjonowania układu moczowego.
 7. Poprawa koncentracji i funkcji mózgu: Odpowiednie nawodnienie jest istotne dla utrzymania prawidłowej funkcji mózgu. Nawodnienie wpływa na koncentrację, pamięć, zdolność poznawczą i ogólne funkcjonowanie umysłu.

A co z utratą wagi i budową masy mięśniowej?

Warto dodać, że picie optymalnych ilości wody pomaga także w:

 • Odchudzaniu – poprzez redukcję naszego apetytu, poprawę działania metabolizmu
 • Budowaniu masy mięśniowej – poprzez przyspieszanie procesu regeneracji i odbudowy mięśni
Picie na treningu

Picie wody, paradoksalnie, może nam pomóc w zbudowaniu większej ilości mięśni

Co jeśli pijemy za mało?

Picie niewystarczającej ilości wody może prowadzić do różnych negatywnych skutków dla zdrowia. Oto kilka zagrożeń związanych z niedostatecznym nawodnieniem:

 1. Odwodnienie: Brak wystarczającej ilości płynów może zakłócić równowagę wodno-elektrolitową organizmu, co prowadzi do odwodnienia. Objawy odwodnienia mogą obejmować suchość w ustach, zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy, zmniejszone oddawanie moczu i jego ciemniejszy kolor.
 2. Zmniejszona wydajność fizyczna: Brak odpowiedniego nawodnienia może prowadzić do szybszego wystąpienia zmęczenia i spadku wydajności podczas aktywności fizycznej.
 3. Problemy z układem trawiennym: Woda odgrywa kluczową rolę w procesie trawienia i utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania jelit. Niewystarczające nawodnienie może prowadzić do problemów z układem trawiennym, takich jak zaparcia.
 4. Zwiększone ryzyko kamieni nerkowych: Niedostateczne spożycie wody może zwiększać ryzyko tworzenia kamieni nerkowych. Gromadzenie się substancji mineralnych w nerkach może prowadzić do powstania twardych kamieni, które mogą być bolesne i wymagają leczenia.
 5. Złe funkcjonowanie mózgu: Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Niedobór wody może prowadzić do pogorszenia koncentracji, zaburzeń pamięci, obniżonej zdolności poznawczej i zmniejszonej skuteczności poznawczej.
 6. Problemy ze skórą: Niedostateczne nawodnienie może wpływać na zdrowie i wygląd skóry. Brak odpowiedniego nawilżenia może prowadzić do suchości skóry, pogorszenia elastyczności, pojawienia się zmarszczek i ogólnego pogorszenia kondycji skóry.
Picie w pracy

Butelka wody pod ręką w trakcie pracy może mieć zbawienny wpływ na nasze nawodnienie

Jak zbudować nawyk picia wody? – porady

Pomimo świadomości, tego jak ważną rzeczą jest odpowiednie nawodnienie, w wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie długoterminowo zbudować regularnego nawyku picia wody. Często wypada nam to z głowy lub zwyczajnie nie możemy znaleźć chwili, żeby się zatrzymać i wypić kolejną szklankę. Z tego powodu prezentuje kilka pomysłów i tricków, które długoterminowo pomogą Ci utrzymać odpowiednie nawodnienie:

 • Kontroluj swoje nawodnienie z pomocą aplikacji. Pozwoli to stale pilnować, ile wody musisz wypić, żeby osiągnąć swój dzienny cel
 • Zaopatrz się w bidon i noś go zawsze przy sobie. Mając zawsze wodę pod ręką łatwiej będzie Ci pamiętać o potrzebie nawodnienia oraz ułatwi picie wody w trakcie dnia.
 • Przygotuj szklankę z wodą przed snem i po przebudzeniu. Dzięki temu stworzysz mały rytuał, który pomoże Ci utrzymać odpowiednie ilości spożywanej wody
 • Eksperymentuj ze smakiem wody. Możesz dodawać różne owoce, soki, substancje zmieniające smak wody (np. Bolero), które zmienią smak wody na bardziej przyjemny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *